Afyon Kocatepe Üniversitesi

Puanlama için yeterli oylama yok!
125 Takipçi

Hakkında

Afyon Kocatepe Üniversitesi; 1974'te Afyon'da bulunan ve Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olan akademik birimlerin 1992 yılında çıkarılan bir kanun ile üniversite kimliğine kavuşturulması ile kurulmuştur. Afyon Kocatepe Üniversitesi 2020 yılı itibari ile 37.946 öğrenci, 164 bölüm ve program, 1.024 akademisyen ve 853 idari personel ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Üniversitenin ana kampüsü şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır.

Ulaşım

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca üniversite kampusü içerisinde öğrencilere ring hizmeti verilmektedir. Üniversitenin ana kampüsü olan Ahmet Necdet Sezer kampüsü şehir merkezine araç ile ortalama 10 dakika mesafede yer almaktadır.

Barınma

Okul kampüsü içerisinde ve çevresinde KYK yurtları ve özel yurtlar bulunmaktadır. Kampüse yakın ve genelde öğrencilerin tercih ettiği bölgelerde stüdyo ve 1+1 daireler çokça var. Kiralar ise 600 Türk Lirası ile 1000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Ortalama 700 Türk Lirasına iyi bir 1+1 daire tutulabilir.

Beslenme

Üniversitenin merkez yemekhanesinde toplam 3000 kişiye yemek hizmeti verilmektedir. Yemekhaneden faydalanmak isteyen öğrenciler kimlik kartları ile kiosk makinelerinden rezervasyon yaptırarak yemek hizmeti alabilmektedir. Haftalık kart satışının yanısıra günlük ve misafir yemek fişi satışının da yapıldığı öğrenci yemekhanesinde 11.00-14.00 saatleri arasında yemek hizmeti verilmektedir. Öğrenciler haftalık 15 Türk Lirası ücret karşılığı yemek hizmetinden faydalanabilmektedir.

Sağlık

Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı fakülte / yüksekokul / meslek yüksekokullarında okuyan öğrenciler aile hekimliklerinde muayene olabilirler.

Araştırma

Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan merkez kütüphanede 142.310 basılı yayın, 1.166 çeşit basılı süreli yayın, binlerce kitap dışı basılı yayın ve çok sayıda elektronik bilgi kaynağı mevcuttur. Üniversitenin bünyesinde öğrencilerin uygulama derslerinde kullandıkları çok sayıda donanımlı laboratuar ve atölye bulunmaktadır.

Yurtdışı İmkanları

Erasmus+ kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fillandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Makedonya, Hollanda, Polanya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya!da bulunan çeşitli üniversitelerle anlaşması vardır. Gerekli şartları sağlayan öğrenciler bu üniversitelerden birinde 1 veya 2 dönem eğitim öğretime devam edebilirler.

Yurtiçi İmkanları

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri öğrencileri farabi değişim programı kapsamında çeşitli üniversitelerde bir veya iki dönem eğitim alabilmektedirler.

Sosyal Hayat

Afyon Kocatepe Üniversitesi akademik yıl içinde çeşitli konularda seminer, sempozyum, konferans, panel ve söyleşiler düzenlemektedir. Her yıl mayıs ayında üniversitenin geleneksel bilim, kültür, sanat ve spor şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikler kapsamında panayır, spor turnuvaları, ve gösteriler düzenlenmektedir. Kampüse yakın noktalarda ve şehir merkezinde alışveriş merkezleri, restoranlar ve termal turizme yönelik çeşitli tesisler bulunmaktadır. Ayrıca Ahmet Necdet Sezer kampüsünde, Öğrenci Vadisi adı verilen bölümde kafe ve yemekhane gibi alanlar mevcuttur.

Burs

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri devletce sağlanan burs ve kredilerden faydalabildiği gibi üniversite bünyesinde verilen yemek bursu ve üniyurt bursu gibi olanaklarda vardır. Yemek ve üniyurt bursu için üniversitenin internet sitesi takip edilmelidir.

Adres

Erenler, Gazlıgöl Yolu, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

İnternet Sitesi

https://aku.edu.tr

Sosyal Medya

İletişim

Telefon: +94440303
Faks: +902722281417
E-Posta: bilgi@aku.edu.tr

Etiketler

Yülenecek Başka Fotoğraf Yok

Üniversiteye puan vermek için giriş yapın

Name    
No Records Found

Coffee

$2

Coffee

$2

Coffee

$3

Coffee

$2
No More