Ankara Üniversitesi

8/10
125 Takipçi

Hakkında

Cumhuriyetin yüksek öğretim alanındaki ilk ve çarpıcı icraatları; laik ve demokratik Cumhuriyetin yeni hukuk düzenini gerçekleştirecek hukukçuları yetiştirmek için 1925′te kurulan Hukuk Mektebini, Türk çiftçisine hizmet etmek üzere 1933′te öğretime başlayan Yüksek Ziraat Enstitüsünü, zengin Anadolu kültürünü araştırmak ve Türkiye’nin dünya ile dil ve kültür köprüsünü kurmak amacıyla 1935′te açılan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini, 1859′dan beri Mektebi Mülkiye adıyla üst düzey kamu yöneticileri yetiştiren ve 1936′da Ankara’ya taşınan Atatürk’ün özel emir ve ilgileri ile kurulan Siyasal Bilgiler Okulunu açmak olmuştur. Bunlara, hazırlıkları Atatürk tarafından başlatılan ancak kuruluşu II. Dünya Savaşı nedeniyle 1940′ların başına kalan Tıp ve Fen Fakültelerini de eklemek gerekir. 1946 Ankara’nın düşlerinden birini gerçekleştirdiği yıl oldu. Cumhuriyetin büyük emeklerle kurduğu fakülteler bir çatı altında toplanacaktı. Meclis 13 Haziran 1946 günü Ankara Üniversitesinin Kanununu kabul etti. Atatürk, “Cumhuriyeti anlayacak, anlatacak genç nesiller yetişmeli” diyordu. O genç nesiller yetişti, yetişiyor. Ankara Üniversitesi, Ankara’nın ortasında artık koca bir çınar. Kökleri derinlere, çok derinlere uzanır; Cumhuriyetin köklerine sarmalanır. Ankara Üniversitesi; yaklaşık 4.000 öğretim elemanı, 70.000’e yakın; ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencisi ile başta Ankara merkezli 15 Büyük Yerleşke içinde eğitim vermeyi sürdürmektedir. Çevre ilçeler Ayaş, Beypazarı, Elmadağ, Haymana, Kalecik, Kızılcahamam, Nallıhan’da bulunan Meslek Yüksekokulları ile 7 İlçe Yerleşkesinde ve diğer birimleriyle birlikte toplamda 36 Yerleşkeden oluşan üniversite; 17 Fakülte, 13 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu, 49 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye’nin en büyük ve önde gelen üniversitelerinden biridir.

Ulaşım

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara ulaşım acısından Türkiye’nin en avantajlı şehirlerinden biridir. Şehir neredeyse ülkenin ulaşım üssü olarak planlanmıştır. Hızlı tren, hava alanı ve ülkenin en işlet otobüs terminallerinden olan Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi yani AŞTİ ile Ankara’ya Türkiye’nin her yerinden ulaşım sorunsuz sağlanabilmektedir. Ankara Üniversitesi birimlerine ulaşım ise, üniversiteye bağlı pek çok birim Ankara içinde olduğu için toplu taşıma araçlarıyla sağlanır. Ankara’da şehir içi ulaşımda doğu-batı ekseninde Ankaray, kuzey-güney ekseninde metro en çok yararlanılan kamusal toplu taşıma araçlarıdır. Gerek belediye gerekse halk otobüsleri bu sistemi besleyecek biçimde tasarlanmışlardır. Minibüsler (dolmuş) Ankara’nın her semtine çalışmaktadır. Toplu taşıma araçlarının dışında her yerde olduğu gibi taksilerden de yararlanılabilir. Metro ve Ankaray güzergahında otobüs seferleri diğer güzergahlara nazaran daha azdır. Banliyö treni de Ankara’da yararlanılabilecek diğer bir ulaşım aracıdır. Banliyö treni Ankara’dan Kayaş ve Sincan yönlerine çalışmaktadır. Ulaşım ücretleri açısından da Ankara öğrenciler için cazip bir yerdir. Büyükşehir belediyesinin öğrenciler için sunduğu yeni abonman kartları ile 60 Türk Lirası karşılığında 200 biniş hakkı sunulmaktadır. Tüm bu etmenlerle Ankara ulaşım açısından öğrencilerin sorun yaşamayacağı bir şehirdir.

Barınma

Ankara Üniversitesinin Ankara içinde 7 ve Beypazarı’nda 1 öğrenci evi vardır. Öğrenciler ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan da yararlanabilmektedir. Ankara Üniversitesi öğrenci evlerinden yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerinin, kalmak istedikleri öğrenci evlerine başvuru tarihleri akademik takvim gözetilerek belirlenmektedir. Öğrencilerin sosyo–ekonomik ve başarı durumları gözetilerek puanlama sistemine göre öğrenci evlerine yerleştirme yapılmaktadır. Ankara merkezde bulunan Yıldırım Beyazıt Kız, Milli Piyango ve Cumhuriyet öğrenci evleri kız öğrencilere; Yıldırım Beyazıt Erkek ve Vehbi Koç Öğrenci Evi erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Keçiören Öğrenci Evi A Blokta Yükseköğretim Yasası’nın 35. maddesi kapsamında diğer üniversitelerden Üniversitemize gelen araştırma görevlileri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, B Blokta ise kız ön lisans ve lisans öğrencilerine hizmet verilmektedir. Keçiören Öğrenci Evi A Blokta 54 öğrenciye, B Blokta ise 45 öğrenciye barınma olanağı sağlanmaktadır. Vehbi Koç Erkek Öğrenci Evi’nde tek kişilik ve iki kişilik odalar bulunmakta olup, 200 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Dışkapı Yerleşkesi’ndeki Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evi 160 kişilik kapasiteye sahiptir. Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evi’nde iki, üç ve dört kişilik odalar yer almaktadır. Üniversitemizin Cebeci Yerleşkesi’ndeki Ankara Üniversitesi Milli Piyango Öğrenci Evi’nde 348, Dikimevi Yerleşkesi’ndeki Cumhuriyet Öğrenci Evi’nde 172 ve Dışkapı Yerleşkesi’ndeki Yıldırım Beyazıt Kız Öğrenci Evi’nde ise 234 kız öğrenciye barınma olanağı sağlanmaktadır. Beypazarı Fahriye Özaka Kız Öğrenci Evi 100 öğrenciye barınma olanağı sağlamaktadır. Öğrenci evlerinde öğrencilerin barınmaları yanında diğer tüm ihtiyaçlarının giderilmesine özen gösterilmektedir. Öğrenci evlerimizde genel olarak çalışma odaları, giysi dolapları, kütüphane, bilgisayar odası, fitness salonlan ve kablosuz (wireless) internet bulunmakta olup, öğrenci evi odalarında ise genel olarak buzdolabı, televizyon, telefon, ayakkabılık mevcuttur. Tatil dönemlerinde öğrenci evlerinde kalmak isteyen öğrenciler bütünleme, staj ve yaz okulu gibi eğitim amaçlı gerekçelerini fakülte ve yüksekokullarından belgeleyerek, dil vb. eğitimler için kalmak isteyen öğrenciler ise eğitim alacakları kurumlardan belge getirerek öğrenci evlerinde kalabilirler. Öğrencilerin, öğrenci evi kurallarına uymaları esastır. Eğitim-öğretim dönemi içerisinde çeşitli, konularda eğitim ve seminerler verilmektedir. Fiyatlar öğrenci evine göre değişmekle birlikte; tek kişilik odalar 700 ₺ ile 1150 ₺, iki kişilik odalar 600 ₺ ile 900 ₺, üç kişilik odalar 550 ₺ ile 750 ₺ arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Beslenme

Yemeklerimiz Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesinde bulunan mutfağımızda hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanmakta ve Fakülte/Yüksekokullarda bulunan yemekhanelerimizde sunulmaktadır. Yemeklerimiz öğrencilerimizin ve personelimizin bir öğünde almaları gereken enerji ve makro besin öğeleri hesaplanarak, yeterli ve dengeli olacak şekilde bir (1) aylık menüler halinde Diyetisyenlerimiz tarafından belirlenir. Mutfağımız pişirme sonrası, yemekhanelerimiz ise servis sonrası temizlenmektedir. Mutfak ve yemekhanelerimiz her ay düzenli olarak ilaçlanmaktadır. Mutfak ve yemekhanelerimizde çalışan personelin (Aşçı, Garson, Bulaşıkçı vb.) bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları düzenli olarak yapılan portör muayeneleri ile takip edilmektedir.

Sağlık

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sağlık Merkezinde dört farklı türde hizmet verilmektedir. Bunlar, poliklinik hizmetleri, beslenme ve diyet hizmetleri, psikolojik danışma ve İlk yardım hizmetleridir. Bu amaçla merkezimizde 1 pratisyen doktor, 3 diyetisyen, 1 gıda mühendisi, 1 psikolog ve 1 hemşire görev yapmaktadır. Bu merkezde poliklinik anlamda, birinci basamak sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Araştırma

Ankara araştırma olanakları

Yurtdışı İmkanları

0

Yurtiçi İmkanları

0

Şehir

@Ankara

Sosyal Hayat

Ankara sosyal yaşam

Burs

YGS ve LYS puan türleri için belirlenen sıralamalarda ilk 5000’e giren ve aynı puan türü ve sıralaması ile Üniversitemize kesin kayıt yaptıran öğrencilerimize lisans eğitimleri boyunca değişik kategorilerde Başarı Desteği sağlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz bazı kriterler göz önünde tutularak Sabancı Vakfı (VAKSA), Türk Eğitim Vakfı (TEV)ve Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı gibi vakıflardan burs alabilmektedir. Öğrencilerimize Fakültelere sağlanan kontenjan sayısı dâhilinde ücretsiz yemek bursundan yaralanabilmelerinin yanı sıra Üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma karşılığında katkı da sağlanmaktadır.

Adres

Ankara adres

0

İnternet Sitesi

https://www.ankara.edu.tr

Sosyal Medya

İletişim

Telefon: +903122126040
Faks: +903122126049
E-Posta: ankara@ankara.edu.tr

Etiketler

Yülenecek Başka Fotoğraf Yok

Üniversiteye puan vermek için giriş yapın

Name    
No Records Found

Coffee

$2

Coffee

$2

Coffee

$3

Coffee

$2
No More