Adıyaman Üniversitesi

Puanlama için yeterli oylama yok!
125 Takipçi

Hakkında

2006 yılında İnönü Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Harran Üniversitesi’ne bağlı Adıyaman’da bulunan akademik birimlerin birleştirilmesiyle Adıyaman Üniversitesi (kısaca ADYÜ) kurulmuştur. Günümüzde ADYÜ, 13 Fakülte, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu'nda 22 bini aşan öğrencisi ve binin üzerindeki çalışanı ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulama-hizmet faaliyetlerini sürdürmektedir. 2012 yılında ISO 9001 belgesi alarak Türkiye'nin 2. ISO 9001 belgeli üniversitesi olmuştur. Adıyaman merkez ilçede ana yerleşkesi, Besni, Gölbaşı ve Kahta ilçelerinde de birer yerleşkesi bulunmaktadır.

Ulaşım

Adıyaman Üniversitesi merkez kampüsü, Adıyaman şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Şehir içi otobüslerden 1 ve 2 numaralı hatlar üniversite yerleşkesinden geçmektedir. Otobüslerde elektronik bilet kullanılmakta olup 2 binişli kartlar 3,50 TL'dir.

Barınma

Adıyaman Merkez’de 3, Kâhta ve Besni ilçelerinde birer tane olmak üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Adıyaman Yurt Müdürlüğüne bağlı 5 yurt bulunuyor. Yurtlar toplamda 6766 yatak kapasitesine sahip. Adıyaman KYK Yurdu (Kampüse 50 metre Uzaklıktadır), Safvan Bin Muattal Kız Yurdu (kampüse 500 metre uzaklıktadır), Yediyaman Erkek Öğrenci Yurdu (Kampüse 300 metre uzaklıkta) Veysel Karani Erkek Yurdu (Kampüse 60 metre uzaklıktadır), Kahta Yurdu ve Besni Yurdu olmak üzere 5 yurtta barınma imkânı bulacak olan öğrenciler ayrıca sinema salonu, berber-kuaför, ayakkabı tamircisi, terzi, lokanta, kantin gibi hizmetleri KYK yurtları bünyesinde bulabiliyorlar. Adıyaman’da çok seçenek olmasa da özel öğrenci yurtları vardır. Ayrıca üniversiteye yakın çevrede öğrencilere yönelik stüdyo ve 1+1 kiralık dairelerde bulmak mümkün. Kiralar 600 Türk Lirası ile 1.300 Türk Lirası arasında değişmektedir. Ortalama 800-900 Türk Lirasına iyi bir 1+1 daire bulunabilir.

Beslenme

Adıyaman Üniversitesi merkez yemekhanesinde öğle ve akşam yemeği hizmeti sunulmaktadır. Yemek ücreti öğrenciler için öğlen 2,50 Türk Lirası, akşam ise 3,50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Sağlık

Öğrenciler Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olanaklarından faydalanabilmektedir.

Araştırma

Üniversite kampüsünde bulunan fakülte ve yüksekokulların kütüphaneleri birleştirilerek merkezi kütüphane oluşturulmuştur. Merkezi kütüphane 2011 yılında Mediko-Sosyal binasının idari bölümünün 2. katında bulunan 540m² ‘lik bir alana taşınmış ve hizmetini burada devam ettirmektedir. Ayrıca Adıyaman Üniversitesi bünyesinde çeşitli araştırma-geliştirme faaliyetleri yürütülebilmekte ve çalışmalar esnasında ihtiyaç duyacakları ekipman ve malzemeler projelerin bütçesinden karşılanmakta, bunlar dışındaki diğer ihtiyaçlar Üniversitenin imkânları ölçüsünde karşılanmaya çalışılmaktadır.

Yurtdışı İmkanları

Erasmus+ yükseköğretim hareketliliği kapsamında öğrenciler Avrupa Birliği ülkeleri ile bunlara ek çeşitli anlaşmalı ülkelerdeki üniversitelerde 1 veya 2 dönem okuma şansı elde edebilmektedir. Buna ek olarak Mevlana değişim programı kapsamında da çeşitli imkanlar sunulmaktadır.

Yurtiçi İmkanları

Farabi değişim programı kapsamında öğrenciler Türkiye sınırları içerisindeki çeşitli üniversitelerde 1 veya 2 dönem okuma fırsatı bulmaktadır. Bu programdan yararlanabilmek için öğrencilerin akademik dereceleri ön lisans ve lisans da 2/4 yüksek lisans ve doktora da ise 2,5/4 ve üzeri olmalıdır.

Şehir

@Adıyaman

Sosyal Hayat

Adıyaman Üniversitesi öğrencileri sosyal-kültürel ve sportif etkinler adına geniş imkanlara sahiptir. Birçok öğrenci topluluğunun sunduğu etkinliklerin yanı sıra, bahar aylarında yapılan bahar şenlikleri de öğrencilerin ilgiyle takip ettiği etkinliklerden biridir. Sportif faaliyetler adına merkez kampüste futbol sahası, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları ile çok amaçlı kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Burs

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Destekleme Vakfı tarafından dar gelirli 100 öğrenciye aylık 100 Türk Lirası burs sağlanmaktadır. Başvuru ve şartlar için vakfın sitesinin takip edilmesi gerekmektedir. Öğrenciler ayrıca KYK burs ve kredilerinden faydalanabilmektedir.

Adres

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Altınşehir Mah. 3005. Sok. No:13 02040, Merkez / ADIYAMAN

İnternet Sitesi

https://adiyaman.edu.tr

Sosyal Medya

İletişim

Telefon: +904162233800
Faks: +904162233843
E-Posta: adyu2006@adiyaman.edu.tr

Etiketler

Yülenecek Başka Fotoğraf Yok

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Eğitim Fakültesi

Fen-Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Teknoloji Fakültesi

Tıp Fakültesi

İslami İlimler Fakültesi

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Turizm Fakültesi

Üniversiteye puan vermek için giriş yapın

ÜniversiteBölümÜniversite TürüŞehirBaşarı Sıralaması (2020)DetaylarEkle
Adıyaman Üniversitesi
Tıp Fakültesi
Tıp
Türkçe
Devlet Adıyaman 21011

Coffee

$2

Coffee

$2

Coffee

$3

Coffee

$2
No More